czwartek, 27 sierpnia 2015

Polski Folk Metal - Moje ulubione zespoły i ich perełki muzyczne.

Polski Folk Metal
Słowo "Folk" w Polsce nie jest zbyt popularne, a jeśli już to prędzej się kojarzy z tradycjami oraz historią etnograficzną Polski. I słusznie. Jednak co się stanie jeśli zamiast tradycyjnych piosenek Folklorowych dodamy malutkie słówko Metal?
Wtedy powstanie wybuchowa mieszanka dobrej muzyki i nie głupiego tekstu (Yeah kij z gwiazdeczkami Amerykańskiego popu!)

No dobrze, to jeszcze tak ku uściśleniu. Folk Metal nie jest muzyką, którą z reguły ludziska kojarzą jako "darcie mordy", oczywiście są różne kawałki, ale hmm.. Nie są one tak namacalne, jak w zwykłym metalu :)

Zatem na pierwszy ogień idzie zespół 
Percival Schuttenbach
Dziwi się ktoś? Zna ktoś? Na bank znacie. Jest to zespół, który tworzył ścieżkę dźwiękową do Wiedźmina. A który już wcześniej rozsławił się na rynku folk metal. (hihi, moją największą radością było połączenie Percivala z Wieśkiem.. Cudo! Dwa arcydzieła!). Co jest wyjątkowego w tym zespole? Przede wszystkim niesamowity kobiecy wokal. Oh cudo, szczególnie że nie przepadam, gdy kobieta jest na wokalu (O tak te wszystkie ciapy śpiewające piskliwym głosem ble) Zapraszam do degustacji haha :D
 

Żywiołak
Mniej popularny zespół, lecz przyznam, że teksty ma o wiele lepsze od Percivala, ich muzyka jest niezwykle rytmiczna, a nawiązania do boginek i straszydeł z mitologi Słowiańskiej jest świetne!

 

Leśne Licho
Ten zespół kojarzę bardziej z balladami niźli z metalem :D Jednak nawet Ballada potrafi sprawić, że przejdą dreszcze po plecach. Leśne Licho posiada bardzo piękne i nastrojowe kawałki, idealne na wyciszenie się :D

 

Green Wood
Tu również króluje spokojniejsze, lecz żywiołowe rytmy. Zespół Green Wood czerpie swoją inspirację z mniej i bardziej znanych dzieł wszelakich autorów m.in. Tolkiena :)
Dodatkowym atutem tego zespołu jest fakt, że męski wolak o wiele częściej się przeplata z kobiecym niż w innych tego typu zespołach. Jest to duży plus, bo oba wokale pięknie się uzupełniają.

 

Niestety są to tylko cztery Polskie zespoły Folk Metal, które maniakalnie i regularnie słucham. Oczywiście jest jeszcze parę pomniejszych zespołów z tego gatunku jak, chociażby Jar (którzy robią świetne kawałki muzyczne - lecz wokalnie leżą) czy Derwana (którzy robią niezłe klipy, ale gorzej z wokalem) Poza tym jest jeszcze parę zespołów, które tworzą czysty pogan metal. Jednak nie jest to na moje uszy (jestem już za stara ;D) i nie zaklasyfikowały się w moich ulubionych zespołach.

Warto wspomnieć, że Polski Folk Metal jest bardzo ceniony wśród fanów tego gatunku :) Wspaniały jest też fakt, że ludzie - Słowianie łączą się pod klipami na yt składając sobie czesść ("Slava" "Sława")

Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem to polecam przelukać trasę koncertową tych zespołów. Aktualnie jest koniec sierpnia i w różnych miejscach w Polsce odbywają się dożynki, przez co jest szansa na odsłuchanie ciekawej muzyki i świętowania zakończenia żniw hihi ^^

2 komentarze:

  1. Jestem ogromną fanką folk metalu, ale akurat polskiego jakoś nie lubię, ale darzę sympatią żywiołaka :) LeonZabookowiec.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słucham tego typu muzyki, ale widać, że masz gust ^^

    U mnie ROZDANIE na blogu!
    http://weronika-dudek.blogspot.com/2015/08/rozdanie.html

    OdpowiedzUsuń